Ginkgo biloba

Ginkgo – elixír mladosti s mnohými účinkami (aj na erekciu)

Ginkgo biloba – strom, ktorý doslova zažil dinosaury v priamom prenose. Jedinečná rastlina s unikátnymi pozitívnymi účinkami na naše zdravie. Celkovo zlepšuje krvný obeh, udržuje cievy v správnej kondícii, posilňuje imunitu, zlepšuje pamäť… Je toho naozaj dosť. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o tomto výnimočnom strome, jeho pozitívnych účinkoch aj na vaše sexuálne zdravie, kde, v akej forme a za akú cenu ho u nás môžete kúpiť, prečítajte si pár týchto zaujímavých faktov práve v tomto článku.

Botanické okienko

Rod Ginkgo zahŕňa len tento jeden druh: Ginko dvojlaločné (Gingko biloba). Je to opadavý strom, ktorý môže dorásť až do výšky 40 metrov a môže sa dožiť aj 2000 rokov. Je to pravdepodobne najznámejšia živá fosília z ríše rastlín. V prirodzenom prostredí pôvodného výskytu sa s ním môžeme stretnúť už len v Číne v pohorí Tianmu Shan. Inak sa vysádza aj u nás hlavne do okrasných parkov.

Ginkgo biloba - účinky

Účinky Ginkga pokrývajú mnohé oblasti – prekrvenie, cievne ochorenia, imunita, pamäť a ďalšie

Listy sú, ako hovorí jeho druhové meno, dvojlaločné. Na počudovanie ho radíme skôr k ihličnanom, i keď ginko je vlastne jediný zástupca nahosemenných rastlín. Ginko je dvojdomá rastlina, to znamená, že samčie a samičie kvety sa nenachádzajú na tej istej rastline. Plody ginka sú malé, sivozelené až žĺtkasté kôstkovice, po dozretí sú jedlé (i keď značne zapáchajú). Po ich vypražení sú dokonca považované za lahôdku, predtým sa však musia namočiť do slaného roztoku.

💡 Zaujímavosť: Ginko je odolný strom. V mestách veľmi dobre odoláva emisiám oxidu uhličitého aj oxidov síry. O jeho húževnatosti svedčí aj fakt, že po atómových útokoch na Japonsko bol prvým stromom, ktorému začali rásť listy.

Niečo málo z histórie

Ginko sa považuje za najpôvodnejší druh stromu, ktorý rastie Zemi. Je tu už dobrých 100 miliónov rokov už od druhohôr. Ginko ako posvätný strom oddávna rástol v starom Japonsku, Kórei či Číne. V osemnástom storočí sa dostáva do parkov a záhrad Európy. Sám veľký Goethe inšpirovaný Ginkom napísal báseň o priateľstve a láske dvoch ľudí.

💡 Zaujímavosť: Najstarší strom Ginko v Európe nájdete v Botanickej záhrade v Utrechte v Holandsku, kde je už do roku 1730. Neskôr sa tieto stromy rozšírili aj do Anglicka, Nemecka, Francúzska, Talianska, USA či Rakúsko-Uhorska. Ukážkové stromy nájdeme aj v blízkej Viedni (lokalita Stadtpark alebo pred radnicou). Nájdeme ho však aj u nás na Slovensku (Bratislava, Nitra…).

Na čo všetko sa hodí

Ginkgo biloba môžeme doslova považovať za rastlinu tretieho tisícročia z pohľadu jej blahodárnych účinkov na naše zdravie. Pri čom všetkom pomáha?

 • je významným pomocníkom pri liečbe cievnych ochorení, kŕčových žíl, kôrnatení tepien či cukrovky
 • pomáha pri zlepšovaní prietoku krvi a tým aj správnemu prekrveniu končatín
 • môže byť súčasťou prevencie voči infarktu myokardu a mozgovým príhodám
 • pomáha zmierňovať následky po infarkte a mŕtvici
 • užíva sa pri astme a rôznych alergiách
 • má schopnosť pomáhať pri nežiadúcich výtokoch z pošvy, pri častom močení
 • má antibakteriálne účinky
 • tlmí aktivitu stafylokokov, streptokokov, koliformných baktérií a plesní
 • posiluje imunitu
 • vplýva na proces starnutia – spomaľuje ho
 • pomáha udržiavať duševné schopnosti starších ľudí, skúma sa jeho liečivý vplyv na ľudí postihnutých Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou
 • užívanie Ginka zlepšuje pamäť (z reklamy možno poznáte prípravok GinkoPrim)
 • pri Reynaudovom syndróme zmierňuje pocity chladu v končatinách
 • pozitívne pôsobí pri hučaní v ušiach a zhoršovaní sluchu
 • využíva sa pri strate potencie a nedostatočnej erekcii

Gingko a jeho účinky na erekciu

Vimax - ginkgo

Známe obľúbené tabletky na erekciu Vimax obsahujú 100 mg Ginkgo biloba

Keďže má ginko nepopierateľne pozitívny vplyv na prekrvenie periférnych orgánov, využíva sa aj ako dôležitá zložka rôznych prípravkov na zlepšenie erekcie. V najväčšom množstve ho obsahuje Vimax – až 100 mg. Pri jeho pravidelnom užívaní sa erekcia výrazne zlepšuje, čo môžem potvrdiť z vlastných skúseností.

Okrem toho, v starej čínskej medicíne slúži konzumovanie jeho uvarených plodov aj na zlepšenie tvorby spermí.

Je známe aj ako tradičné afrodiziakum, keďže intenzívne pôsobí na prenos nervových vzruchov a podporuje produkciu niektorých neutrotransmiterov v mozgu (prvkov zlepšujúcich prenos nervových signálov).

Čo všetko obsahuje

Zloženie Ginkga je naozaj jedinečné. Zdraviu prospešné látky nájdeme v listoch i plodoch. Výťažok obsahuje unikátne látky takzvané ✅ ginkgolides, ktoré majú ochranný účinok na bunky nášho tela

Listy ginkga obsahujú napríklad ✅ flavonoidy, organické látky, fenoly a mnohé ďalšie účinné látky ako bilobalid, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, kamferol, ginkgetin, kyselinu 6-hydroxykynurenovú.

Plody so semenami obsahujú hlavne ✅ mastné kyseliny, lipidy a účinné látky ako je ginkgetín, ginkgolid a iné. Sú v nich obsiahnuté aj bielkoviny, škrob, vitamíny (najmä A a C) a minerálne látky.

Predaj u nás a jeho cena

Ginkgo je u nás dostupné v rôznych formách. Často ho nájdete ako čaj. Čistý extrakt zase dostanete kúpiť aj v lekárňach bez predpisu. Už som spomínal aj jeho zastúpenie vo voľnopredajných prípravkoch na posilnenie libida a podporu erekcie.

Cena čajov z Ginkga sa pohybuje od 1,50 € vyššie. Čisté koncentráty zas podľa objemu a koncentrácie nájdete už od 5 €. Tu je však dobré pripomenúť, že rozdiely v koncentrácii účinných látok sú dosť veľké.

GINKGO 2500 – Ginkgo Biloba 2500 mg, 100 kapsúl

Ginkgo biloba 2500Ja osobne užívam koncentrát Ginkga biloby, ktorý obsahuje až 50 násobne vyššiu koncentráciu ako iné bežné prípravky. Jedná sa konkrétne o GINKGO 2500 – Ginkgo Biloba 2500 mg – 100 kapsúl za 31,50 €. Treba rátať s tým, že sa jedná o vysokú koncentráciu, kvalitu a značné množstvo (balenie vydrží 3 mesiace). Prípravok som zakúpil z eshopu Bohatstvo-prirody.sk.

Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne (v balení je až 100 tabliet)
Odporúčanú dávku neprekračujte, zvýšený príjem nemá žiadny vplyv na zvýšenie účinku. Neodporúča sa deťom, tehotným a dojčiacim ženám.

Cena: 31,50 €

Ako súčasť liekov na recept na Slovensku ho môžeme nájsť v liekoch ako je Gingio, Tebokan alebo Tanakan.

Zhrnutie a upozornenie na záver

Ginkgo je jednoducho „elixír mladosti“. V tradičnej čínskej medicíne už pred 5000 rokmi užívali ginkgo na liečenie porúch pamäti, depresii, závratoch a bolestiach hlavy. Poznatky z novodobej medicíny zase ukazujú, že toho dokáže oveľa viac. Z hľadiska dobrej erekcie je to určite najmä jeho blahodárne pôsobenie na náš krvný obeh a jeho pozitívny vplyv na zásobovanie periférnych častí tela dostatočným množstvom krvi.

Ginko biloba by nemali užívať ľudia pred plánovanou operáciou, či s oslabenou zrážanlivosťou krvi. Pridám pár možných vedľajších účinkov i keď sa vyskytujú len vzácne: podráždenie, nepokoj, hnačky, nevoľnosti. Sú mierne a netrvajú dlho. Ginkgo by ste tiež nemali užívať ak beriete acylpyrín alebo lieky proti zrážanlivosti krvi.

Kategórie: Nezaradené.

2 komentáre

 1. Ladislav píše:

  Presne tak reklama pekná ale jedna vec je výživový doplnok a druhá vec liek a keď sa bavíme o ginko biloba liek v tomto podaní je tebokan 120mg a urcite ako liek prešiel testami na účinky.

 2. Jozef píše:

  Tak vysoká koncentrácia a až 100 kapsúl len za 31,50?! No neviem!!! Na porovnanie, v Nemecku som kúpil Tebonin (aktívna látka Ginko-Biloba-Bläter-Trockenextrakt) s koncentráciou 120 mg/tableta v balení 120 potiahnutých tabliet za vyše 100 EUR. A musím povedať, že funguje. Najmä po ránu je to hotový životobudič, žiadne placebo či komerčný fake (fejk)!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *