Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky – na čo je dobrý, v akej forme sa užíva a aké má účinky

Pestrec mariánsky je u nás známy aj ako Ostropestrec či Kristova koruna. Liečivka, ktorá má blahodárne účinky najmä na našu pečeň. Jeho využitie tak nachádzame najmä pri otravách v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami či hubami. Je prospešný aj pri ďalších zdravotných problémoch. Pri akých? Dozviete sa v tomto mojom článku, kde okrem iného nájdete aj základné informácie o tejto liečivej rastline. Tiež vám prezradím v akých formách je u nás dostupný, ako ho užívať a ako pozitívne dokáže ovplyvňovať aj vašu erekciu.

Botanické okienko

Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je 1,5 až 2 metre vysoká bodliakovitá rastlina. Má ostré tmavozelené listy a červenofialové kvety bodliaka. Je možné, že ste ho už videli aj naživo, ale veľmi vás nezaujal. Pochádza z Kanárskych ostrovov, najviac sa mu darí v oblasti Stredomoria. Je fakt, že najvyšší obsah účinnej látky sylimarín, dokáže rastlina dosiahnuť len v týchto teplotných podmienkach. U nás sa skôr pestuje ako ozdobná jednoročná trvalka. Rastlina kvitne od júla do septembra, následne vytvára plody, v ktorých sa sylimarín vyskytuje v najväčšej koncentrácii.

Pestrec mariánsky vo voľnej prírode

Pestrec mariánsky vo voľnej prírode

Niečo málo z histórie

Od dôb Ježiša Krista sa Pestrec kvôli svojim tŕňom spojuje s históriou ukrižovania. Pre svoje biele pruhy na listoch ho zase môžeme poznať aj pod názvom Mariánsky bodliak. Používanie plodov Pestreca mariánskeho je známe už z obdobia starovekého Ríma. Rímsky liečiteľ Plínius napísal, že podporuje odtok žlče. V stredoveku sa používal hlavne ako prostriedok pri problémoch so žlčníkom a žltačke. V 17. storočí ho používal vplyvný anglický bylinkár Nicholas Culpeper. Využíval ho na liečenie ľudí chorých na mor či maláriu. Účinnú látku sylimarín z rastliny izolovali nemeckí vedci už v roku 1968.

Na čo všetko sa hodí

Hlavná účinná látka sylimarín sa nachádza v plode, ostatné časti rastliny sa medicínsky nevyužívajú. Pestrec je považovaný za jednu z najlepších bylín vo fytofarmácii a je jednou z vedecky najskúmanejších rastlín.

Hlavným pozitívom Pestreca je jeho úloha pri regenerácii pečeňových buniek – čo je podstatné pri takých ochoreniach ako je cirhóza, steatóza, zväčšená pečeň, zažívacie problémy či endometrióza.

Pestrec má ešte mnoho ďalších blahodárnych účinkov na ľudský organizmus:

 • má silné antioxidačné účinky a tak spomaľuje príznaky starnutia
 • pôsobí proti migrénam a závratom
 • zlepšuje krvný tlak (nízky aj vysoký)
 • pomáha pri astmatických záchvatoch, sennej nádche a iných alergických reakciách
 • posilňuje organizmus, jeho imunitný systém
 • je schopný mierniť nevoľnosti počas cestovania
 • dokonca pomáha pri ochoreniach žlčníka a dvanástorníka a vhodne pôsobí aj na hemoroidy a kŕčové žily

Pestrec mariánsky a jeho účinky na erekciu

Je nad slnko jasnejšie, že erekcia, jej kvalita a nástup je priamo úmerná k správne fungujúcemu srdcovo cievneho systému v tele. Preto je potrebné udržiavať pružnosť ciev v dobrej kondícii. Áno, aj toto je jedna so skvelých vlastností, ktoré nám táto rastlina dokáže tak nezištne ponúknuť.

Jeden z prípravkov na zlepšenie erekcie Zerex Extralong obsahuje v jednej tablete až 30 mg výťažku z tejto rastliny. Zerex Extralong podporuje chuť na sex a predlžuje ho – odďaluje ejakuláciu. Podrobnejšie informácie o celej produktovej rade Zerex a moje skúsenosti s jeho užívaním nájdete aj v mojej recenzii.

Pestrec maránsky - účinky

Pestrec mariánsky je skutočne veľmi prospešný na ľudské zdravie, pozrite si zoznam účinkov

Čo všetko obsahuje

 • účinné obsahové látky tvorí silica a flavolignanové zlúčeniny súhrnne známe ako sylimarín (silybín, silydianín, silykristín)
 • nachádzame v ňom aj biogénne amíny – tyramín a histamín
 • aminokyseliny, sacharidy (glukóza, fruktóza, pentóza)
 • veľké množstvo oleja (20 až 30 %) s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín – zvyšuje vstrebateľnosť niektorých vitamínov a minerálov

Predaj u nás a jeho cena

Pestrec mariánsky je u nás dostupný vo forme čistých semien, čaju, oleja, tabliet alebo tinktúr. Je súčasťou mnohých doplnkov výživy.

Čisté semená (drvené alebo mleté)

300 gramov drvených semien vás môže stáť okolo 10 €. A užívanie a dávkovanie Pestreca v takejto forme? Konzumuje sa priamo, 4 x denne po jednej čajovej lyžičke (3-4g) a aspoň pol hodinu pred jedlom. Drvinu v ústach riadne rozžujte (kvôli lepšiemu stráveniu) a prehltnite. Zapite dostatočným množstvom vody. Populárnejšie sú však iné formy, olej a hlavne klasické kapsule.

Olej

Zaujímavou možnosťou môže byť aj olej z pestreca mariánskeho. Spôsob použitia: Pri vnútornom použití odporúčame 2x denne 1 ČL. Pri vonkajšom použití vmasírujte 2x denne do postihnutej oblasti. Jeden z mojich obľúbených eshopov, Bionatur, predáva tento kvalitný olej z pestreca.

Kapsule / tablety s extraktom z Pestreca

90 kapsúl s obsahom Pestreca mariánskeho extrakt 30:1 sa pohybuje v priemernej cene 15 €. Užíva sa 1 kapsula denne počas obdobia aspoň troch mesiacov pre maximalizáciu účinkov.

LIVER CARE COMPLEX - Ostropestrec mariánsky 1400 mg

Ostropestrec mariánsky 1400 mg

🔝 Môj TIP: Ostropestrec mariánsky 1400 mg

 • obsahuje až 1400 mg pestreca mariánskeho – sylimarínu + ďalšie liečivé byliny v optimálnej kombinácii
 • v jednom balení sa nachádza 100 kapsúl
 • užíva sa 1 tableta denne
 • výrobca neodporúča užívať tento doplnok výživy deťom do 3 rokov a tehotným a dojčiacim ženám
 • cena za balenie: 24,70 €
Chcem kvalitný Pestrec

Ďalšie zaujímavé produkty s obsahom Pestreca:

Zhrnutie a upozornenie na záver

Flavonoid sylimarín získavaný z Pestreca zvyšuje odolnosť membrány na bunkovej úrovni voči prenikaniu rôznych toxínov a iných hepatotoxických látok v pečeni. Prípravky na rastlinnej báze s pestrecom mariánskym sa užívajú predovšetkým pri problémoch s pečeňou. Pôsobí aj proti vytváraniu žĺčových kameňov. Vie dokonca pozitívne pôsobiť aj pri rôznych psychických problémoch, hlavne pri depresii.

Pri nesprávnej príprave Pestreca sa znehodnocuje jeho účinná látka silymarín a všetky jeho pozitívne účinky na náš organizmus sú tým znegované. Využitie rôznych mlynčekov (na kávu) nie je vhodné. Pri tejto úprave totiž vzniká teplo, ktoré poškodzuje látku silymarín, ktorá je pre regeneráciu pečeňovej membrány veľmi dôležitá. Nie sú vhodné ani zápary, či iné úpravy, ako príprava čajov, prípadne lúhovanie v alkohole. Tieto spôsoby prípravy totiž tiež znehodnocujú účinné látky. Rozdrvenie v mažiari a podobné metódy zase negatívne ovplyvňujú vstrebateľnosť silymarínu v tele a zdravotný prínos užívania Pestreca je tak nízky.

Kategórie: Bylinky na erekciu. Značky: Prírodné „lieky“ na erekciu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *