Semeno - mužský ejakulát - objem, chuť

Semeno – mužský ejakulát – ako zvýšiť kvalitu, hustotu, objem, chuť

Mužský ejakulát alebo semeno je produkt pohlavných žliaz. Nositeľ spermií ergo našej genetickej informácie. Čo to vlastne z medicínskeho hľadiska semeno je? Ako vzniká a ako vôbec dochádza k ejakulácii? Čo všetko v ňom nájdete a ako by mal vyzerať zdravý ejakulát a naopak, ako vyzerá ten vadný? Ako to potom riešiť? Odpovede na tieto otázky i ďalšie zaujímavé informácie sa vám pokúsim priblížiť práve v tomto článku.

Ako ho môžeme zadefinovať

Ejakulát je biela viskózna tekutina, ktorá obsahuje spermie a ďalšie tekutiny produkované semennými žľazami a prostatou. Pre spermie poskytuje ideálne prostredie, v ktorom dokážu istý čas prežiť a tak im umožniť oplodnenie vajíčka.

💡 TIP: Potrebujete podporiť vašu erekciu? Z reklamy možno poznáte Clavin Platinum, či Arginmax. Na našom trhu je však niekoľko rokov aj vynikajúci ✅ Zerex Klasik, ktorým dosahuje množstvo spokojných zákazníkov prekvapivé výsledky. Chcem vedieť viac…

Tvorba semena

Semeno sa vytvára v mužských pohlavných orgánoch. To znie naozaj jednoducho, čo to však obnáša? Vnútorné mužské pohlavné orgány tvoria prídavné žľazy (Cowperova žľaza, semenné mechúriky a prostata) a semenný trakt (semenotvorné kanáliky, nadsemenníky a semenovody).

Semenníky alebo testes

 • sú to pohlavné endokrinné žľazy u mužov
 • sú dve, je to teda párový orgán
 • ich hlavnou úlohou je vytvárať mužské pohlavné bunky – spermie a produkovať pohlavné hormóny, hlavne testosterón

Semenné mechúriky

 • sú dôležitou súčasťou pri tvorbe semena/ejakulátu, sú to žľazy, ktoré vytvárajú tekutý sekrét ovplyvňujúci celkovú pohyblivosť spermií

Nadsemenník

 • je to doslova zásobáreň spermií
 • spermie sa po vzniku presúvajú do nadsemenníka, kde sa hromadia až do ejakulácie
 • sú v ňom takzvané cílie (chĺpky), ktoré za ten čas spermie chránia
 • navyše sa v nadsemenníkoch vytvára aj hlienová látka, ktorá sa zmiešava so spermiami

Prostata

 • počas ejakulácie sa z prostaty pridáva k spermiám tekutina mliečnej farby (tvorí takmer 30 % z ejakulátu)
 • obsahuje mimo iné aj hormón prostaglandín

Semenovod

 • zhruba 40 cm trubica, ktorá vedie od semenníkov k močovej rúre
 • hlavnou úlohou semenovodov je bezpečne dopraviť dozreté spermie pri ejakulácii až do močovej rúry a ňou až von z tela

Ako dochádza k ejakulácii

Vlastná ejakulácia je nervovo riadený proces, ktorý prebehne v tom okamihu, keď je muž najviac vzrušený. Mozog vtedy vysiela impulz až ku svalom semenovodu a panvového dna. Sťahy týchto svalov doslova vypudia jednotlivé zložky ejakulátu z pohlavných žliaz až do močovej rúry, kde sa zmiešajú.

Súčasne vydáva pokyn na uzavretie močového mechúra aby semeno smerovalo von a nie dnu do mechúra. Sila týchto svalov je taká, že spôsobuje až výstrek semena z močovej rúry. Čo je dosť podstatné z hľadiska úspešnosti oplodnenia. Po ejakulácii nastáva automatický útlm, erekcia opadáva. Jej nový nástup je individuálny. U niekoho to trvá len pár minút, u niekoho hodiny.

Zloženie a objem priemerného ejakulátu

V každom ejakuláte nájdeme hlavne milióny spermií, fruktózu a látky, ktoré spermiám pomôžu splniť svoju úlohu – oplodniť vajíčko.

Počas ejakulácie sa z tela uvoľní dávka semena s objemom 2 až 6 ml. Normálna hodnota počtu spermií v 1 ml ejakulátu je približne 50 miliónov. Neuveriteľné číslo, však?

Ejakulát je mierne zásaditý (pH 7,2 – 7,8) a tvorí ho aj množstvo minerálov ako je zinok, vápnik, horčík, sodík, meď, chlór, fosfor a draslík. Ďalej obsahuje fruktózu, vitamíny C, B12, B9, antigény krvných skupín, cholesterol, kyselinu citrónovú, DNA, glutión hyaluronidázu, inozitol, kyselinu mliečnu, prostaglandíny, keratín a ďalšie látky ako purín, pyrimidín, pyruvát, sorbitol, spermidín, spermín.

Zdravý ejakulát

Normálne a zdravé semeno je biele – perlové až sivasto opalescentné (opalescencia – špecificky rozptýlené svetlo spôsobené malými čiastočkami v priehľadnej látke). Po pár sekundách po ejakulácii sa zráža (koaguluje) a do niekoľkých minút skvapalní. Pri dlhšej sexuálnej abstinencii môže byť jeho farba ľahko dožlta (vanilková). Vôňa zdravého ejakulátu by mala pripomínať gaštanový kvet.

Vady ejakulátu – zdravotný problém

Žĺtkastý ejakulát

Žltý nádych vášho ejakulátu najskôr znamená, že ste dlhšie „odpočívali“. Totiž, nahromadené spermie (práve tie majú spomínanú žltkastú farbu) prevládajú vo vašom ejakuláte na úkor semennej tekutiny, ktorá je biela. Nemusíte sa báť, nie je skazený.

Druhou príčinou môže byť strava, čiže ak ste v poslednej dobe jedli viac mliečnych výrobkov, rýb, celozrnných výrobkov či ovocia, žltá farba je prirodzený dôsledok zvýšeného príjmu vitamínu B2.

Riešenie je jednoduché: pravidelný sex! Ak máte sex aspoň raz za dva dni, biela farba semennej tekutiny prevláda nad farbou spermií.

Priesvitný ejakulát

Priesvitný ejakulát je zase dôsledok opačného extrému, sex či masturbovanie máte naozaj príliš často. Niet sa však čoho obávať, viacmenej číry ejakulát s malými chuchvalčekami bielej je v tomto prípade v poriadku, nehovorí to o žiadnej neplodnosti ani o nejakej poruche vášho obľúbeného nástroja. Na vytvorenie „lepšej“ farby totiž potrebujete nejaký čas a i potrebnú dĺžku sexuálneho vzrušenia. Keď to príde rýchlo a opakovane, ejakulát obsahuje najviac predejakulačnej tekutiny, nehovoriac o menšom objeme. Chcete to dať do normálu? Ľahká pomoc, dajte si pár dní prestávku.

Ružový, hnedý, výrazne žltý ejakulát

Tu už musíte spozornieť. Ak nie je ejakulát viacmenej biely, môže to značiť možný problém. Výrazne žltý, hnedý alebo ružový ejakulát môže byť príznakom rôznych zápalov semenníkov, prostaty či močovej rúry.

Ak má vaše semeno hnedší odtieň, môže to byť prvým znakom, že ste sa nakazili chlamýdiami alebo kvapavkou.

Ak zistíte, že farba alebo konzistencia nie je v poriadku, radšej čím skôr navštívte svojho lekára, zabránite tak neskorším väčším zdravotným komplikáciám.

Zdravý ejakulát obsahuje životaschopné spermie, schopné oplodniť vajíčko v tele ženy. Mužská neplodnosť v poslednej dobe však stúpa a je celkom na mieste, nazvať ju civilizačným ochorením.
Základné parametre normálneho ejakulátu (podľa WHO z roku 2010):

 • objem ejakulátu: 1,5 ml
 • koncentrácia spermií: 15 miliónov/ml a viac
 • celkový počet spermií v ejakuláte: 39 miliónov a viac
 • celková pohyblivosť: 40 % a viac pohyblivých spermií
 • progresívny pohyb: 32 % a viac
 • morfológia: viac ako 4 % s normálnou stavbou
 • vitalita: 58 % živých spermií
 • leukocyty: menej ako 1 milión/ml

Strava a ejakulát

Konzistenciu a dokonca chuť ejakulátu môžeme ovplyvniť vhodnou stravou. Doslova je to vo vašej vlastnej kompetencii, pretože tieto vlastnosti semena viete ovplyvniť hlavne vhodnou životosprávou. Pár tipov ako zlepšiť chuť semena:

 • nefajčite, nepite tvrdý alkohol ani pivo, obmedzte kávu
 • vyhráte, ak z ovocia budete preferovať najmä ananás, banán a kiwi, zo zeleniny zeler
 • nejedzte chren, ryžu, citrón a z mäsa najmä to hovädzie
 • zvýšte príjem vitamínu E – orechy, ľanové a sezamové semienka, sóju (ale zas nejedzte ich od rána do večera, vysoká hladina vitamínu E pre zmenu pôsobí škodlivo)
 • neholdujte koreneným jedlám či jedlám s výraznou arómou
 • a najmä hýbte sa, hýbte sa, hýbte sa a žite aktívnejšie

Pozor, zmenu nedocielite za pár dní, ale stačí pár týždňov správnej životosprávy a partnerku možno presvedčíte aj na doteraz nemožné.

Tablety na erekciu a ejakulát

Tablety na erekciu, myslím tým teraz prípravky na prírodnej báze – výživové doplnky, obsahujú najmä výťažky a extrakty rôznych rastlín. Zvyšujú potenciu, dokážu napomôcť k zvýšeniu hladiny testosterónu v tele a tiež pomáhajú pri lepšej tvorbe spermií. Čím je v ejakuláte viac spermií, tým je hustejší a kvalitnejší. Dokážu prehĺbiť pocity vzrušenia pri mužskom orgazme tak, že semeno následne strieka (tak ako to má byť) a nie len vyteká, čo môže byť následok nedostatočného vzrušenia. Na základe mojich vlastných skúseností s týmito prípravkami, môžem len potvrdiť, že kvalitné tablety naozaj dokážu vylepšiť ejakulát, zväčšiť jeho objem aj početnosť spermií.

♂ TIP pre muža: prípravok eJoy

eJoy - erekcia na dosah za dobrú cenuPre podporu a zlepšenie pánskej erekcie odporúčam tabletky eJoy. Tvrdá erekcia pomôže samozrejme aj žene dosiahnuť lepší orgazmus.

 • voľnopredajný prípravok eJoy na podporu tvrdej erekcie
 • zvyšuje kvalitu ejakulátu
 • pomáha zvyšovať chuť na sex a podporuje libido
 • prispieva k predĺženiu pohlavného styku
 • pozitívne pôsobí na prostatu
 • ideálny pre mladších aj starších mužov

⭐️ Overené riešenie, ktoré sám dlhodobo využívam.

Chcem vedieť viac o eJoy

💡 TIP: Prečítajte si aj moje skúsenosti s tabletkami eJoy.

Ďalšie možnosti

 • ✅ E-reX 24 – tablety na podporu erekcie, pomáhajú zvýšiť hladinu testosterónu v tele, pretože obsahujú zinok, Muira Puama a Yerba maté.
Kategórie: Magazín. Značky: Ejakulácia, Penis, Plodnosť, Semenníky, Semeno, a Spermie.

1 odpoveď

 1. Peter píše:

  VŠETKO SOM UŽÍVAL ALE MOJIM SNOM PLODIT DETI S MANZELKOV A CHCEME MAŤ 25 DETI A PRETO MUSÍM BIT AKTIVNÍ. Deti sú to čo máme a od roka do roka moja manželka rodí a já ich robím stále pravidelne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *